фото:ДСНС у Харківській області
На ювілейному 20-му безпековому форумі GLOBSEC-2025, який відбувся у Празі, Україна вкотре продемонструвала, що навіть у надзвичайно складних умовах війни може не лише втілювати ефективні рішення, а й ділитися ними з міжнародною спільнотою
Особливу увагу в межах форуму було приділено темі протимінної діяльності, яка залишається критично важливою для повоєнного відновлення України.
Заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний, виступаючи на панелі «Протимінна діяльність: глобальна адженда», представив досвід України у сфері гуманітарного розмінування
За його словами, українська модель вирішення проблеми мінної небезпеки базується на інноваційному, технологічному підході:
- Застосування штучного інтелекту для аналізу супутникових знімків і побудови системи пріоритезації очищення територій.
- Використання БПЛА (дронів) для візуального обстеження та виявлення мін у складних умовах – у траві чи навіть під землею.
- Постійне оновлення стандартів протимінної діяльності відповідно до нових викликів та потреб.
«Ми це робимо, тому що від цього залежить, чи житимуть люди на безпечній землі»,
– наголосив Безкаравайний, додавши, що Україна готова ділитися своїм досвідом із країнами, які також постраждали від наслідків воєнних дій.
Окрему увагу під час дискусії було приділено питанню глобальної координації у сфері протимінної діяльності
В умовах скорочення фінансових ресурсів міжнародна спільнота має шукати нові підходи до залучення інвестицій у цей сектор, оскільки безпечна земля – це передумова для відновлення сільського господарства, інфраструктури, повернення населення та розвитку економіки.
Під час форуму Ігор Безкаравайний провів зустріч із віцепрезиденткою Парламентської асамблеї ОБСЄ Ірен Хараламбідес
У центрі уваги були:
- гуманітарне розмінування;
- післявоєнне відновлення України;
- боротьба з корупцією;
- міжнародна політична підтримка України.
Ірен Хараламбідес підтвердила тверду підтримку України з боку ПА ОБСЄ, зазначивши:
«Ми твердо налаштовані підтримувати ваш суверенітет і територіальну цілісність, а також сприяти відновленню і майбутньому України через парламентську дипломатію і практичну взаємодію».
Особливу увагу вона звернула на антикорупційні ризики, які зростають у післявоєнний період:
«Після кожної війни зростає ризик корупції. Ми повинні працювати разом для підвищення прозорості та належного управління, щоб міжнародна допомога принесла максимальну користь українському народу».
Форум GLOBSEC-2025 підтвердив, що Україна є не лише об’єктом підтримки, а й активним суб’єктом формування глобального порядку денного в гуманітарній безпеці
Протимінна діяльність в українському виконанні – це поєднання інновацій, сміливості, стратегічного мислення і глибокої відповідальності перед майбутніми поколіннями.
Джерело: Міністерство економіки України