фото: НАБУ
В Одеській області викрито організовану злочинну групу, що діяла всередині судової системи та сприяла незаконному виїзду військовозобов’язаних чоловіків за кордон, а також надавала їм незаконну відстрочку від мобілізації
Механізм функціонування схеми полягав у систематичному ухваленні судових рішень щодо самостійного виховання дитини батьком на підставі фіктивних обставин. Це дозволяло військовозобов’язаним уникати мобілізації та отримувати дозвіл на перетин державного кордону.
За даними слідства, за 3500 доларів США без фактичної участі сторін ухвалювалися судові рішення, що надавали право на виїзд за кордон
Загалом встановлено 1040 таких незаконних рішень. З метою конспірації учасники злочинної групи створили тіньовий «бек-офіс» суду на базі адвокатського бюро та навіть здійснювали рекламування своїх «послуг» у соціальних мережах.
В результаті спільної операції Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Служби безпеки України (СБУ) про підозру було повідомлено вісьмом учасникам організованої злочинної групи, зокрема:
- Голові суду;
- Колишньому голові суду (нині діючому судді);
- Судді;
- Заступнику керівника апарату суду;
- Помічнику судді;
- Консультанту суду;
- Адвокату;
- Помічнику адвоката.
Додатково ще трьом особам було висунуто підозру у причетності до злочинної діяльності, серед них:
- Двоє помічників суддів;
- Громадянин України.
Дії підозрюваних кваліфіковані за наступними статтями Кримінального кодексу України:
- Ст. 368 – отримання неправомірної вигоди;
- Ст. 369 – надання неправомірної вигоди;
- Ст. 332 – організація незаконного перетину державного кордону;
- Ст. 114-1 – перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України;
- Ст. 376-1 – незаконне втручання в роботу автоматизованих систем правосуддя.
Внаслідок проведеного розслідування трьом суддям було винесено дисциплінарне стягнення у вигляді подання про їх звільнення.



Оперативні заходи НАБУ та САП тривали понад рік
У січні 2024 року було задокументовано передачу одному із суддів неправомірної вигоди в обмін на ухвалення відповідного судового рішення. Попри це, злочинна група продовжила свою діяльність.
У літній та осінній періоди 2024 року правоохоронцями було задокументовано нові епізоди корупційних дій, що призвело до висунення підозр ще дев’ятьом особам. У лютому 2025 року, з огляду на зібрані докази, діяльність учасників схеми була кваліфікована як організована злочинна група, що стало підставою для висунення нових підозр.
Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вина не буде доведена у законному порядку та підтверджена обвинувальним вироком суду
Розслідування триває, а правоохоронні органи вживають заходів для притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до організованої злочинної діяльності.
Джерело: НАБУ