фото:Getty Images
У Сполучених Штатах набирає обертів дискусія щодо зовнішньополітичного курсу президента Дональда Трампа, його ставлення до війни в Україні
Один із впливових демократів у Конгресі США, член Комітету Палати представників Адам Сміт, заявив, що Трамп зробив “величезну помилку”, переклавши відповідальність за розв’язання війни на Україну.
В інтерв’ю ведучій телеканалу Fox News Шеннон Брім конгресмен наголосив, що як під час передвиборчої кампанії, так і після неї Трамп демонстрував глибоке нерозуміння причин конфлікту.
«Адміністрація Трампа зробила величезну помилку, звинувачуючи Україну у війні. Схоже, що президент Трамп щиро вважав, ніби саме Київ провокує конфлікт. Це абсолютно помилкова оцінка ситуації»,
– заявив Адам Сміт.
На думку політика, Трамп виходив із припущення, що достатньо було «натиснути» на українського президента Володимира Зеленського, і війна припинилася б. Проте такий підхід ігнорує ключову роль Росії як агресора.
«Путін є рушієм цього конфлікту. Жодна людина, яка уважно стежить за ситуацією, не могла б погодитися з думкою, що саме Україна винна у війні»,
– додав конгресмен.
Ці заяви прозвучали на тлі нещодавніх висловлювань самого Трампа.
У лютому він заявив, що Зеленському “не слід було допускати війни з РФ”, фактично звинувативши Україну у розв’язанні повномасштабного вторгнення, яке Росія почала у 2022 році після концентрації військ на кордоні й ультимативної вимоги про заборону на вступ України до НАТО.
Попри таку риторику, минулого тижня Трамп оголосив, що США відправлять в Україну ракети до систем ППО Patriot. Проте він одразу ж підкреслив, що за це платитиме не Америка, а Європейський Союз.
«Я ще не погодив точну кількість, але вони отримають частину — їм потрібен захист. Проте ми нічого за це не платимо. Відправимо, але оплатить ЄС»,
– сказав Трамп журналістам.
Політичні оглядачі відзначають суперечливість заяв Трампа: з одного боку – публічні сумніви в доцільності підтримки України, з іншого – готовність передавати оборонні системи, хоча й за рахунок союзників.
Коментарів з боку Білого дому щодо заяв Адама Сміта наразі немає.
Однак позиція демократичної частини Конгресу залишається незмінною: США повинні підтримувати Україну як жертву агресії, а не ставити під сумнів її право на оборону.
Джерело: The Hill