фото: GETTY IMAGES
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив про намір організувати у Стамбулі ключову дипломатичну зустріч, яка потенційно може стати поворотним моментом у врегулюванні війни в Україні
За словами турецького лідера, він вже веде попередні переговори з президентом РФ Володимиром Путіним та колишнім президентом США Дональдом Трампом щодо їхньої участі в мирному діалозі.
«Ми хочемо зібрати лідерів у Стамбулі. Можливо, вже цього тижня проведу переговори з Путіним і Трампом»,
— цитує слова Ердогана видання Hurriyet.
За повідомленнями турецької сторони, Дональд Трамп попередньо погодився на участь у переговорах, але за умови присутності на них Володимира Путіна. У розмові з Ердоганом під час саміту НАТО, Трамп заявив, що готовий прибути до Туреччини, якщо російський президент також візьме участь у перемовинах.
Анкара не вперше виступає як потенційний посередник у конфлікті між Росією та Україною
Туреччина вже мала досвід участі у перемовинах на ранніх етапах війни, зокрема у питаннях зернової угоди та обміну полоненими. Ердоган продовжує позиціонувати себе як нейтрального посередника, здатного налагодити діалог між сторонами, незважаючи на складну геополітичну ситуацію.
Зустріч Путіна і Трампа, за участі або паралельно із залученням української сторони, могла б ознаменувати новий етап міжнародного діалогу щодо завершення війни.
На тлі ініціативи Туреччини варто зазначити і обережні зрушення в риториці сторін конфлікту
Президент України Володимир Зеленський нещодавно повідомив про перші позитивні сигнали з боку Кремля щодо його можливої особистої зустрічі з Володимиром Путіним.
«Вперше за тривалий час ми бачимо готовність з російського боку бодай обговорювати таку можливість»,
— зазначив Зеленський.
Утім, у Кремлі цю перспективу поки що стримано коментують
Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що зустріч Путіна і Зеленського “навряд чи можлива до кінця серпня”, оскільки потребує серйозної попередньої експертної роботи. За його словами, меморандуми сторін наразі є “діаметрально протилежними”, що ускладнює підготовку до будь-якої зустрічі на найвищому рівні.
Хоча заява Ердогана звучить як амбітна дипломатична ініціатива, шанси на її реалізацію найближчим часом залишаються невизначеними
Зустріч Путіна і Трампа, навіть без участі Зеленського, буде мати символічну вагу — з огляду на статус Трампа як кандидата на президентських виборах у США та його вплив у Республіканській партії.
Якщо ж до переговорів буде залучено і президента України, зустріч у Стамбулі могла б стати найважливішим дипломатичним кроком від початку повномасштабної війни. Втім, за відсутності погодженого порядку денного, узгоджених позицій сторін та міжнародної підтримки, така зустріч ризикує залишитися лише політичною декларацією.
Туреччина вкотре намагається взяти на себе роль миротворця у війні, яка вже майже два з половиною роки триває в центрі Європи
Зустріч Путіна і Трампа, особливо у поєднанні з потенційною участю Зеленського, може відкрити нове вікно можливостей для дипломатичного врегулювання. Проте наразі говорити про конкретні терміни або гарантії результатів — передчасно.
Джерело: УНІАН