фото: pexels
У двох великих українських містах – Харкові та Одесі – розгортаються паралельні кримінальні провадження, що викривають масштабні корупційні схеми за участі міських голів, чиновників, афілійованого бізнесу та представників контролюючих органів
Обидві справи свідчать про системне використання соціально значущих проєктів як прикриття для привласнення державних коштів.
Харків: “озеленення” як прикриття
У Харкові під слідством опинився колишній директор комунального підприємства «ХАРКІВЗЕЛЕНБУД» Олександр Суховєй.
За даними слідства, він діяв у змові з міським головою Ігорем Тереховим та директором департаменту ЖКГ Олегом Топчієм. Через фіктивні тендери, підконтрольні компанії, маніпуляції з бухгалтерською звітністю та недостовірне декларування доходів, посадовці організували схему системного розкрадання бюджетних коштів.
Зокрема, у 2022–2023 роках Суховєй не задекларував щонайменше 8,88 млн. гривень доходів і активів. Крім того, одним із напрямків злочинної діяльності стало організоване ухилення працівників підприємств від мобілізації, що стало можливим завдяки впливовим зв’язкам у територіальних центрах комплектування.
Розслідування ведеться за кримінальним провадженням №42025220000000157, відкритим Харківською обласною прокуратурою 20 червня 2025 року за ч. 2 ст. 366-2 Кримінального кодексу України (декларування недостовірної інформації).
Одеса: соціальні закупівлі – джерело збагачення
У Одесі увагу правоохоронців привернула організована злочинна група, до якої, за версією слідства, входять міський голова Геннадій Труханов, його заступник Павло Вугельман і посадовці департаменту праці та соціальної політики.
Основний фокус схеми – освоєння коштів, виділених на закупівлю продуктових наборів для внутрішньо переміщених осіб і малозабезпечених.
Ключовими елементами схеми стали завищення цін, фіктивні підприємства, підробка документів і використання тіньових фінансових механізмів через конвертаційні центри. У справі фігурує, зокрема, компанія «Фабрика смаку», що отримувала переваги на тендерах.
Покривання злочинної схеми забезпечували посадовці Державної податкової служби, Держаудитслужби та інших установ, які зловживали своїм службовим становищем для забезпечення безперешкодного функціонування механізму розкрадання.
Кримінальне провадження відкрито за №72025161020000010 від 16 квітня 2025 року за ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах).
Викладені факти та обставини розслідувань у Харкові та Одесі викликають широкий суспільний резонанс і ставлять під сумнів доброчесність частини місцевих управлінців
Водночас остаточні висновки про наявність вини конкретних осіб можуть бути зроблені лише в результаті повного й неупередженого розслідування та судового розгляду. Саме час і правосуддя мають дати відповіді на питання, чи справді за фасадом соціальних ініціатив ховалися механізми для особистого збагачення.
Джерело: Ненька Інфо