Осетрове майбутнє Дунаю: до Міжнародного дня біорізноманіття у річку випустили понад 30 тисяч мальків червонокнижних риб - Besarabia News

Осетрове майбутнє Дунаю: до Міжнародного дня біорізноманіття у річку випустили понад 30 тисяч мальків червонокнижних риб

фото: Одеський рибоохоронний патруль 

22 травня, з нагоди Міжнародного дня біорізноманіття, на території Дунайського біосферного заповідника відбулася масштабна екологічна акція – зариблення Дунаю рідкісними видами осетрових, які перебувають під загрозою зникнення

Ініціаторами заходу виступили Одеська обласна державна адміністрація, Державне агентство меліорації та рибного господарства України, Всесвітній фонд природи WWF-Україна, за підтримки ТОВ «Одеський осетринницький комплекс», Держрибагентства та Дунайського біосферного заповідника.

У рамках акції до вод Дунаю було випущено понад 30 000 молодих особин червонокнижних осетрових:

  • 18 000 мальків стерляді (Acipenser ruthenus) середньою вагою 3 г;
  • 13 900 мальків осетра руського (Acipenser gueldenstaedtii) середньою вагою до 6,3 г, з яких 1 900 — за підтримки WWF-Україна.

Стерлядь – прісноводна осетрова риба, яка не виходить у море

Її наявність вказує на чистоту та стабільність річкової екосистеми. Осетр руський, навпаки, є мігруючим видом, що історично нереститься в Дунаї та зимує в Чорному морі.

Обидва види занесені до Червоної книги України та охороняються міжнародними угодами – Конвенцією CITES, Бернською та Боннською конвенціями. Міжнародний союз охорони природи (IUCN) визнав осетрових найвразливішою групою тварин у світі – 23 з 26 існуючих видів перебувають на межі зникнення.

В українських водоймах мешкали шість видів осетрових. Нині всі вони занесені до Червоної книги України, а два з них – осетер атлантичний та осетер шип – офіційно визнані зниклими.

Зариблення має важливе значення для збереження біорізноманіття Дунаю – одного з найбагатших на видове різноманіття регіонів Європи

Осетри – види-індикатори, «парасолькові види», захист яких забезпечує охорону всієї річкової екосистеми.

Як зазначив директор ТОВ «Одеський осетринницький комплекс» Віктор Катречко:

«Це найбільше зариблення, яке ми проводимо з початку повномасштабної війни. Ми випускаємо не просто рибу – ми відновлюємо екологічну рівновагу».

Підприємство є унікальним для України – це повноцінний племінний репродуктор із замкнутим циклом вирощування. Увесь процес – від ікри до статевозрілої риби – відбувається на базі комплексу, що гарантує генетичну чистоту і здоров’я випущених мальків.

WWF-Україна із 2016 року системно опікується збереженням осетрових

Завдяки проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeonфонд ідентифікував ключові оселища цих риб в Україні, добився їх офіційного захисту, а також сприяє боротьбі з браконьєрством і незаконною торгівлею.

Оксана Коноваленко, керівниця напряму «Вода» WWF-Україна, наголошує:

«Осетри – це не лише риби. Це живі свідки історії, символи Дунаю. Їхнє повернення — це шанс зберегти екосистему, яка годувала мільйони людей».

Процес зариблення супроводжувався контролем з боку Одеського рибоохоронного патруля

Як підкреслив начальник Сергій Циганок, ця акція – лише перший етап:

«Ми зосередимо зусилля на охороні територій випуску молоді осетрових, щоб запобігти незаконному вилову. Це – наш обов’язок перед наступними поколіннями».

Частину фінансування надали іноземні партнери

Зокрема, волонтер та дослідник з Нідерландів Боб Крейкен організував благодійну експедицію Strong for Sturgeons – велосипедну подорож уздовж Рейну та сплав на каяку по Дунаю до Чорного моря. Мета – привернути увагу до проблем збереження осетрових і зібрати кошти на підтримку проєктів WWF.

«Природна спадщина так само важлива, як і культурна. Її знищення – це трагедія для всієї нації. Сподіваюся, відновлення природи стане частиною повоєнної відбудови України»,

– наголосив дослідник.

Захід проводився в рамках Плану дій зі збереження осетрових риб в Україні на 2021–2030 роки, відповідно до міжнародних зобов’язань України (Бернська, Боннська конвенції, CITES).

WWF-Україна

Один із найвпливовіших природоохоронних фондів світу, що працює у понад 100 країнах. Напрям «Вода» WWF-Україна займається відновленням природного стану прісноводних екосистем, водно-болотних угідь і сприяє охороні середовищ проживання осетрових.

Джерело: Одеський рибоохоронний патруль

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *