фото:radiosvoboda.org
Російська Федерація оприлюднила текст так званого меморандуму про умови припинення вогню, який, за аналізом американського Інституту вивчення війни (ISW), є не що інше, як вимога беззастережної капітуляції України, оформлена під виглядом мирної ініціативи.
Попри дипломатичну риторику, документ демонструє неготовність Кремля до компромісу та містить давно озвучені політичні й територіальні претензії до України – без жодної зустрічної поступки з боку Росії.
ISW зазначає, що в основі російського меморандуму лежать класичні наративи Кремля: міф про «дискримінацію російськомовного населення», страх перед «розширенням НАТО» та заклики до «денацифікації» й «демілітаризації» України
Ці вимоги були проголошені ще на початку повномасштабного вторгнення у 2022 році й залишаються неприйнятними для жодного суверенного уряду.
Фактично, йдеться про:
- зміну політичного режиму в Києві;
- встановлення проросійського контролю;
- нейтралізацію української армії;
- зняття захисту української мови, культури, духовного та національного суверенітету.
Одним із ключових пунктів меморандуму є вимога виведення українських військ із Запорізької, Донецької, Луганської та Херсонської областей, а також визнання суверенітету РФ над цими територіями та Кримом
На момент публікації документа (2 червня 2025 року) Росія контролює приблизно 80% території цих регіонів, а Україна – решту 20% (понад 21 тис. км²), зокрема великі міста: Херсон, Запоріжжя, Краматорськ, Костянтинівку, Слов’янськ, де до війни мешкало понад 1,3 мільйона осіб.
ISW підкреслює, що російські війська не мають спроможності захопити ці міста військовим шляхом. Кремль вимагає здати їх без бою, але без вагомих підстав вірити у перемогу на полі бою.
Аналітики ISW наголошують, що центральною ідеєю документа є делегітимізація чинного українського уряду
Російське керівництво вже неодноразово заявляло, що не визнає легітимності української влади після Революції Гідності 2014 року. Згідно з ISW, такі вимоги – пряме прагнення до зміни режиму в Україні.
Попри це, Україна діє в межах чинної Конституції, а її уряд визнається міжнародною спільнотою. Тож вимога провести нові вибори під умовами країни-агресора є неприкритим політичним шантажем.
Серед інших пропозицій Росії:
- нейтралітет України – відмова від вступу до військових альянсів і заборона розміщення іноземних військ;
- офіційний статус російської мови;
- зняття обмежень з УПЦ МП, тобто релігійної структури, підконтрольної Москві.
ISW оцінює такі пункти як спробу інституційного впливу на внутрішню політику України, без застосування прямої військової сили.
Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що Київ отримає тиждень для вивчення російських пропозицій
Водночас, за даними агентства Reuters, Україна не погодиться на нейтральний статус та не визнає російську анексію окупованих територій. Це підтверджує, що жодна з ключових вимог РФ не може бути основою для справжнього мирного договору.